piątek, 17 listopada 2017

PRACA ZE SNEM + ANALITYK

"Jeśli pragniesz zrozumieć czyjś sen, musisz pominąć własne preferencje i stłumić uprzedzenia. Nie jest to ani łatwe, ani przyjemne, ponieważ wiąże się z tym moralny wysiłek, który nie każdemu przypada do gustu. Jeśli jednak analityk nie wysili się na tyle, aby poddać krytyce własny punkt widzenia i uznać jego względność, to nie uzyska ani właściwej informacji na temat marzenia sennego, ani dostatecznego wglądu w umysłowość swojego pacjenta. Analityk oczekuje pewnej gotowości ze strony pacjenta do wysłuchania jego opinii oraz wzięcia jej pod uwagę, a pacjent ma prawo do tego samego. Chociaż taka właśnie relacja jest nieodzowna, aby mogło zaistnieć jakiekolwiek zrozumienie, oczywistą i niezbędną koniecznością staje się nieustanne przypominanie, że dla pacjenta w terapii ważniejsze jest zrozumienie niż zadowolenie teoretycznych oczekiwań analityka. Opór pacjenta w stosunku do interpretacji analityka niekoniecznie jest czymś niewłaściwym; jest to raczej wyraźny wskaźnik, że coś między nimi nie „zaskoczyło”. Albo pacjent nie dotarł jeszcze do miejsca, gdzie pojawia się zrozumienie, albo interpretacja nie jest dość trafna.

W naszych wysiłkach związanych z interpretacją symboli pochodzących ze snu innej osoby niezmienną trudność sprawia tendencja do zapełniania nieuniknionych luk w rozumieniu własnymi projekcjami – czyli założeniem, że to, co analityk postrzega bądź myśli, jest w taki sam sposób postrzegane lub przemyślane przez śniącego. Aby uporać się z tym źródłem pomyłek, zawsze wskazywałem na wagę trzymania się kontekstu konkretnego snu oraz wykluczenia wszelkich teoretycznych założeń – poza hipotezą, że sam sen w pewien sposób posiada sens.
Z tego, co dotychczas powiedziałem, jest oczywiste, że nie da się stworzyć ogólnej zasady interpretacji marzeń sennych. Kiedy wcześniej sugerowałem, że generalną funkcją snów wydaje się być kompensacja deficytów lub zniekształceń świadomego umysłu, miałem na myśli, że to założenie otwiera najdogodniejsze podejście do natury konkretnych marzeń sennych. W niektórych przypadkach wyraźnie widać tę funkcję.
Jeden z moich pacjentów miał bardzo wysokie mniemanie o sobie i nie zauważał, że niemal każdy z jego znajomych odczuwał poirytowanie stwarzaną przez niego atmosferą moralnej wyższości. Przyszedł do mnie ze snem, w którym pijaczek tarzał się w rowie – był to widok budzący w śniącym jedynie paternalistyczny komentarz: To okropne, jak nisko może upaść człowiek. Było oczywiste, że nieprzyjemna natura snu stanowiła przynajmniej po części próbę wyrównania jego nadętej opinii o własnych cnotach. Ale było w tym coś więcej. Okazało się, że miał brata – zdegenerowanego alkoholika. Sen pokazywał również, że jego wyższościowa postawa stanowiła kompensację w stosunku do brata zarówno w sensie postaci zewnętrznej, jak i wewnętrznej."


kod rabatowy na zakup książki "Człowiek i jego symbole":
Szacowana cena detaliczna ok. 100 zł
Cena z rabatem ok. 70 zł
(książka format a5 ok. 400 str, ponad 180 ilustracji)

kliknij w link formularza i zapisz się:
https://goo.gl/forms/QRzCYfapHw5kh8Lr1

1 komentarz:

  1. Myślę, że analityka jest aktualnie w fazie rozwoju, nie tylko w Polsce. Nie da się jednak ukryć rosnącej tu popularności w tym zakresie, którą można zaobserwować poprzez coraz to nowsze aplikacje umożliwiające przetwarzanie danych.

    OdpowiedzUsuń